Vánoce jinak?

21.10.2020

Mám moc ráda Vánoce, vše kolem nich, radost a sníh.... Klišé, které na nás kouká v reklamách, v článcích, ve filmech ...idylka, která by měla přijít každý vánoční čas....ALE - dnešní doba těm Vánocům něco vzala. Všimli jste si? Vzala jim klid, pokoru, sílu okamžiku a přirozenou radost.

Dnešní doba těm Vánocům něco vzala.

Celý prosinec lítáte po bytě a uklízíte, lítáte z krámu do krámu nebo trávíte hodiny na e-shopech a hledáte to pravé pro vaše blízké. Řešíte zda děti dostanou hodně nebo málo, nakonec vždy dostanou mnohem více než vy v jejich věku, aby náhodou u stromečku nebyly zklamané jako vy, když jste nedostaly přesně to, co jste si přáli.

Je to honba za vyumělkovanou radostí, která okamžikem otevření všech dárků mizí a vy si říkáte, že jste si ten vánoční čas zase nestihli užít. Taková smršť, konzum, kila navíc a před vámi svátky, kdy jezdíte od návštěvy k návštěvě a jíte vše, co se na stůl vejde. Ještě každému nějaký dárek, aby neřekl....

Že to tak nemáte? - gratuluji 😊

Řekla bych, že se v dnešní době klade obrovský důraz právě na ten jeden den kdy přijde Ježíšek a trochu se zapomíná na to, si užít těch 24 dní předtím.

Pokud člověk ještě nemá děti, je to snadné...večírek se střídá s večírkem, koncert s večeří a domácí pohoda s procházkou a tradičním svařákem na Staromáku.... Pak přijde Ježíšek a jede se dál😊.

Pokud do rodiny přijdou děti, ten čas čekání je mnohem krásnější, ALE pro děti nekonečný. Každý den stepují u adventního kalendáře a ptají se kdy už přijde Ježíšek a jestli jim přinese to, co si přály.

Prvního prosince je právě TA příležitost to změnit. Zkuste dětem ukázat, že adventní čas se dá prožít zábavně, společně, užitečně a vtipně. Vyrobte jim originální adventní kalendář, díky němuž, se budou děti těšit na každý další den a čekání jim rychleji uteče. Připravila jsem pro vás 24 vánočních aktivit, které se dají dělat s malými, ale i většími dětmi. Uvidíte, že se každý den budou těšit nejen na malou sladkost, ale s nadšením vám ponesou malý papírek, na který jste den předem napsali, co je dneska čeká 😊 . 

Adventní čas je totiž právě to ONO, čím by Vánoce měly být. 24.prosinec je pak už pouhým vyvrcholením všech těch krásných chvil, které jste během čekání na Ježíška společně prožili 😊.

Tento rok už je na adventní kalendář pozdě, ale nezapomeňte se na mé stránky podívat zase za rok a objednat si jej včas :-) 


Ještě jeden moc hezký tip pro vás jak trávit sváteční adventní neděle.

  • Zapalování svíček na adventním věnci nemusí být jen rutina každé adventní neděle. Udělejte si k tomuto rituálu vlastní zvyky. U nás tradičně na první adventní neděli odpoledne zavoní vanilkové kuličky, které s dětmi plácáme z těsta na vanilkové rohlíčky a s rozsvícením první svíčky si sedneme, ochutnáme cukrátka, dáme si čaj nebo svařáček a užíváme společné chvíle. Další neděli jdeme na společnou procházku nebo si společně posedíme u pohádky. Třetí neděle je pár let zpátky pro nás již ve znamení zdobení stromečku. V dětství jsme měli stromeček až na Štědrý den a já jsem cítila, že s vyvrcholením Vánoc je tam stromeček. Stromeček, který už ale nemá to své kouzlo. Proto nyní zdobíme v klidu s dětmi už o týden dříve (během adventu vyrábíme ozdoby ze studeného porcelánu, což je těsto z jedlé sody a kukuřičného škrobu - návod najdete níže) a stromeček si tak denně užíváme a těšíme se na chvíli, kdy pod ním budou dárečky 😊

K tomu, abyste si vyrobily hezké originální ozdoby ze studeného porcelánu budete potřebovat:

  • 1 díl kukuřičného škrobu (nikoliv bramborového !!)
  • 2 díly jedlé sody
  • 1 díl studené vody

Postup:

1. Připravte si hrnec nebo pánev s nepřilnavým povrchem. Nasypte do ní jedlou sodu a škrob, promíchejte a přilijte vodu.

2. Pomalu zahřívejte na mírném plameni a stále míchejte.

3. Při dosáhnutí určité teploty začne soda reagovat, syčet a začnou se tvořit hrudky - to je v pořádku, stáhněte plamen a stále míchejte, až se hmota bude oddělovat od stěn pánve.

4. Připravte si čistou kuchyňskou utěrku a hmotu do ní opatrně vyklopte. Pozor! Bude skutečně velmi horká, nedotýkejte se jí proto teď rukama, nechte ji nejdřív trochu vychladnout.

5. Jakmile trochu zchladne, důkladně ji propracujte, jako kdybyste připravovali těsto.

6. Nyní již můžete tvořit co vás a vaše děti napadne 😊 . Pokud s ní nechcete pracovat rovnou nebo vám nějaká zbyde, dejte ji do sáčku a uložte na suché místo. Při pokojové teplotě vám vydrží několik dní. Nikdy ji ale nedávejte do lednice!

7. Hotové ozdobičky nemusíte péct ani vařit, stačí je nechat zaschnout třeba na topení. Během sušení je můžete několikrát otočit, aby se nezkroutily.

Uschlé potom můžete různě zdobit temperami, akrylovými barvami, fixami, lakem apod.

Ozdoby nejsou určeny k venkovnímu zdobení, rozpustily by se.

Přeji Vám příjemné tvoření a hezký výsledek 😊.