REcyklované nebo UPcyklované?

05.06.2020

Naše planeta se bezesporu pere s obrovským množstvím odpadu. Již dlouhá léta celkem úspěšně pracujeme s odpadem a snažíme se jej pomocí různých metod eliminovat. Jedním ze způsobů je recyklace, která je nám všem celkem známá a jasná. 

Zhruba kolem roku 2000 se do našich slovníků vmísil i velmi podobný výraz a sice slovo UPCYKLACE. Z překladu je zřejmé, že se jedná  o povýšení něčeho na něco díky předponě UP. 

Pojem UPcyklace je věrným kamarádem slova REcyklace avšak s jedním důležitým rozdílem. Díky upcyklaci se ze stávajících již starých věcí tvoří nové, které tím získávají další užitnou hodnotu aniž by se základ materiálu nějak výrazně měnil (například když ze staré košile ušijete tašku nebo polštářek).

S recyklací to je trochu jiné. Materiál (již nepotřebný poničený doslova k vyhození - textil, nábytek, ...) se zpracuje na "hmotu", ze které se následně vyrábí jiné výrobky různého charakteru (například když starou košili rozemelete na hmotu, a z té se pak vyrábí různé technické textilie, izolace, výplně apod.).

Oba způsoby zpracování odpadu jsou více než vhodné do naší doby. Je totiž opravdu smutné vidět na skládkách věci, které lze s trochou snahy dostat zpátky k lidem v jejich jiné podobě.

Jsou mezi námi tací, kteří milují věci ze starých půd, od kontejnerů odnáší domů divně vypadající kousky nábytku, obchází bleší trhy, apod., a to všechno jednak pro lásku ke starým  věcem, ale také protože mají vizi, co s takovými věcmi udělat tak, aby ještě plnily svou nebo jinou funkci. 

A o tom to je. Eliminace odpadu je bezpochyby to, čím je nutné se zabývat.

Ve své tvorbě se zabývám věcmi z obou výše popsaných skupin (UPcyklace i REcyklace). Najdete u mě jedinečné doplňky do domácnosti ze 100% recyklovaného textilu, a také takové, které prošly alespoň částečnou UPcyklací. Najdete u mě ale i produkty zcela nové.