Naše maminky a babičky to uměly a umí dodnes

06.06.2020

Proč dřív bylo líp - aneb ohlédnutí zpátky do mého EKO BIO NATUR dětství

Je zajímavé sledovat starší lidi v dnešním světě. Řada z nic vůbec nezměnila přístup k životu a světu kolem sebe a neustále se diví, do jaké doby stárnou.

V jejich době bylo přece naprosto normální mít bio vejce, bio zeleninu, bio marmeládu, bio maso. Je velmi zvláštní sledovat jak se ta doba vrací. Lidstvo si chtělo zkusit jaké to je zažít dobu přepychu, dobu plastovou, dobu, kdy máme všeho nadbytek a neuvěřitelné množství se stejně vyhazuje. Dobu, která nás všechny změnila. Dobu, kdy jsme si naprosto cizí i přesto, že spolu sdílíme plot u domu. Dobu, kdy prostě postrádáme to, co naše babičky braly jako naprostou samozřejmost. Před pár lety jsme slavili Silvestra u manželovo babičky, která u přetékajícího stolu, kdy každý donesl tác s různými pamlsky, řekla větu, která mi utkvěla v mysli. "Bídu na vás"... Tehdy to byla hláška večera, která pobavila všechny na dlouhé minuty, ale jak moc je pravdivá, to ukáže čas...

Abych nepsala jen o tom, jak bylo jak bude a co nebylo a co není, začnu příkladem.

Kolik z vás ve svém dětství zažilo, že bylo normální si uvařit domácí marmeládu? Kolik z vás zažilo domácí zabijačku? Kolik z vás trávilo třetinu prázdnin na poli a plelo záhonky, aby byla bio zelenina? Troufnu si říct, že lidé mého věku tu dobu ještě mají živě v paměti a byla to pro ně naprostá samozřejmost. Nemám ráda srovnávání, ale tady to napsat musím.

Ta doba se vrací, a to  v plné polní... Zažili jsme vzestup doby plastové a doby přepychu. Rušení hranic a velkoobjemový dovoz všeho co se dalo. A nyní když jsme si vyzkoušeli jaké to je, že nám vadí kamiony, že nám vadí nízká kvalita zboží, ... zjišťujeme, že se nám to nelíbí, chceme to všechno "vrátit" a snažíme se o to. Víte jak ráda vzpomínám na malinovou šťávu mojí maminky?: v bio kvalitě. naprosto jedinečné chuti. zadarmo. (za pár dní na malinovém poli). A víte kolik taková šťáva stojí na trhu dnes? Odpovězte si sami. Řada z nás si právě proto zakládá zahrádky, sdílené záhony apod., aby něco takového mohli zažít. Aby si vychutnali kvalitu toho, co bylo a co už není.

Víte jak ráda vzpomínám na malinovou šťávu mojí maminky? V BIO kvalitě. Naprosto jedinečné chuti. Zadarmo.  

Ale abych se vrátila k tomu, co považuji u dnešních babiček za naprosto obdivuhodné (samozřejmě jistě nejsou všichni takoví). - Dokáží si stále vážit toho mála, co mají a zachovat si přitom lidskou pokoru a vděk.

Toaletu zalévají vodou z pračky, umývají igelitové sáčky aby je mohly znovu použít, zbytky jídla dávají slepicím (a ty pak snášejí šťastná vejce). Uskladňují mrkev v písku. Už léta nakupují do stejné látkové tašky jako před 40 lety. Obdivuhodné nemyslíte? 

A víte do čeho mi mamka balila svačinu? Ne - nebyl to voskovaný ubrousek, který máme k dispozici dnes, ale byl to obyčejný papírový sáček - ne igelit, ne alobal, .... papírový sáček :-) 


Mohlo by se hodit: